fbpx
“A kíváncsiság a kreatív élethez vezető út.”

Elisabeth Gilbert

Kinek való a művészetterápia?

Annak, aki szeretné megérteni a benne zajló lelki folyamatokat, és a művészetterápiás konzultáció idejére hajlandó kilépni a komfortzónájából, és játszani, kísérletezni, “újra gyerekké válni”. (Ez a leggyakoribb visszajelzés, amit a klienseimtől kapok, hogy újra gyereknek érzik magukat a színesceruzákkal, festékekkel találkozva.)

Összeszedtem a leggyakrabban felmerülő kételyeket és kérdéseket. A válaszok segítségével könnyen kiderítheted, neked való módszer-e a művészetterápia. Bízom benne, hogy megszólít és hamarosan találkozunk valamelyik alkalmon.

Nagyobb teret kap az intuíció, a jobb agyféltekés (asszociatív és szimbolikus) gondolkodás. Gyakoribbak az aha-élmények.

Nagyjából ugyanazt jelenti, csak a coaching kifejezés arra utal, hogy nem a rehabilitácó, hanem a megelőzés során használjuk a művészetterápiát. És arra, hogy a kliensek nem betegek, hanem egészséges, de elakadásokal küzdő emberek. Másképp közelítve a “művészetterápiás” kifejezés az eredetileg a klinikai pszichiátriai gyakorlatból kinőtt, de mára a személyiségfejlesztés területére is átkerült kreatív módszerekre vonatkozik, a “coaching” pedig arra, hogy ezeket a módszereket egy rövid távú, célorientált fejlesztő, támogató folyamat keretében alkalmazzuk.

A pszichoterápia súlyosabb mentális egyensúlyvesztés és személyiségzavar esetén ajánlott, pszichológus vagy pszichiáter vezeti. Míg egy pszichoterápiás folyamat évekig, több száz órán át is tarthat, hozzám általában 5-10 alkalomra érkeznek a kliensek, akiknek az élettörténetében nem mélyülünk el, hanem a meglévő belső erőforrásaikat tárjuk föl, és mozgosítjuk a kitűzött cél elérése érdekében.

Nem ugyanaz, a színterápiánál színes fényekkel gyógyítanak konkrét testi betegségeket, például kék fénnyel pikkelysömört kezelnek. Közös vonás azonban a színeknek az emberi szervezetre és pszichére gyakorolt kedvező hatásának kamatoztatása.

A coaching egyik irányelve, hogy a coach nem ad tanácsot (akkor sem, ha művészetterápiás coach). Az elakadásodat az alkotásodhoz kapcsolódó asszociációink, valamint a részemről érkező célirányos kérdések és a te válaszaid alapján dolgozzuk fel. Magukat a témákat, amelyekkel foglalkozom, a Szolgáltatások menüpontban találod.

Ha eltérő az értékrendszerünk, akkor sem próbállak majd meggyőzni a saját igazamról a konzultációk során. Viszont a honlapom és a blogom egyik célja az, hogy képet kapj a meggyőződéseimről. Valószínűleg akkor leszek vonzó coach a számodra, ha az alapértékeink hasonlóak.

Life coachingot Joó Zsuzsannától tanultam, aki az egyik legrégebbi life coach Magyarországon, a Magyar Coachok, Pszichológusok Egyesületének alapító tagja. Ő a life coachingnak az irányított kérdéseken alapuló módszertanán kívül a coach szakma etikai alapelveivel is megismertetett. Etikai kódexét – amely hangsúlyozza a titoktatási kötelezettséget, a kompetenciahatárok betartását, a szaktudás állandó fejlesztését – én is követem.
Mint művészetterapeuta két rendszert használok. Az egyik dr. Antalfai Márta pszichológus, jungi analitikus Katarzisz komplex művészetterápiás módszere. Ebből leginkább a természet változásaira való ráhangolódást vettem át fő elemként. A másik a dr. Németh László pszichiáter művészet- és szocioterápiás megközelítés, amelynek központi vonása a tanult tehetetlenség legyőzése a művészetterápia segítségével, hogy az egyén a saját életét és a társadalmat aktívan alakító, kompetens személlyé válhasson.

50 perces (a gyakorlatban max. 15 perccel tovább tarthat, attól függően, milyen ütemben tudjuk az adott témát lezárni).

• stabil intenetkapcsolat
• nyugodt körülmények, vagyis egy helyiség, ahol egyedül lehetsz, nem hallanak mások és nem nyitnak rád
• kamera feltételesen – van, aki szeret kamera nélkül beszélgetni, ez is lehetséges
• előzőleg egyeztetett művészeti eszközök
• mobiltelefon, amivel le tudod fotózni az alkotásodat és nekem elküldeni

Lehetőséged van 48 órán belül lemondani az alkalmat az info@tasizsuzsanna.hu email címen. A 48 órán belül lemondott ülés díját ki kell fizetni. A le nem mondott ülés megtartottnak számít és kifizetendő. A fizetési kötelezettség akkor is fennáll, ha a lemondás váratlan esemény (pl. betegség, egyéb fontos elintézni való stb.) miatt történik.

A hívást a megbeszélt időpontban te kezdeményezed. Ha nem jelentkezel, 5 perc elteltével én hívlak.

Késés esetén is be kell fejeznünk a konzultációt a kitűzött időre, az óradíj ez esetben is ugyanannyi. 15 percet várok, utána nincs lehetőséged hívni. Szerencsére jó tapasztalataim vannak ezt illetően, pontosak szoktak lenni az ügyfeleim, talán az online kényelmének köszönhetően is.

Ha én kések (nem szoktam, de fatális esetben előfordulhat), annyival tovább tartjuk az ülést akkor vagy egy későbbi alkalommal. 15 percnél tovább ne várj rám.
Ha megbetegszem vagy bármilyen előre nem látott dolog miatt le kell mondanom az ülést, erről értesítelek, és új időpontot beszélünk meg későbbre, valamint kapsz tőlem egy plusz alkalmat ingyen.

Ha nálam következik be a hiba, kérlek, kapcsold vissza a mobilodat, hogy fel tudjalak hívni. Öt perc türelmet kérek, hogy megpróbáljam helyreállítani a kapcsolatot. Ha nem sikerül, később bepótoljuk az elmaradt perceket, sőt adok ajándékba egy plusz alkalmat kárpótlásul.

Ha a te interneted áll le, én is visszakapcsolom a telefonomat, hogy fel tudj hívni. Várunk öt percet, hátha vissza tudod állítani, ha nem, az elmaradt perceket valamikor máskor bepótoljuk. 

Ha úgy érzed, nem állsz még készen a kreatív eszközök használatára, vagy pont az a problámád, hogy ezekkel kapcsolatban rossz élményed volt a múltban, eltölthetünk néhány alkalmat csak beszélgetéssel, ám én szeretném, ha legalább az utolsó konzultácón kipróbálnád a művészetterápia hatását.

Ha az időbeosztásod úgy engedi, két alkalom lehet egy napon, közvetlenül egymás után. És ezt előre beszéljük meg, mielőtt elkezdjük a folyamatot.

Légy szíves, arra az időre, amíg a művészetterápiás coaching tart, ne ütemezz be más dolgokat.

Kérlek, kérj meg valakit, hogy vigyázzon a picire vagy a nagyobb gyerekre, amíg a konzultáció tart, hogy teljesen magadra tudj figyelni.

A kozultáció idejére légy szíves, kapcsold ki a mobilodat, kivéve, amikor lefotózod és átküldöd nekem az alkotásod.

Sajnos az én szolgáltatásaimat nem tudod a családtagjaidnak vagy a barátaidnak ajándékba adni, mert nagyon fontos, hogy a saját elhatározásukból szülessen meg bennük az igény az önismereti munkára. Ha lemondasz arról, hogy meglepetés legyen, és előre megbeszéled velük, akkor persze semmi akadálya.

A coach abban különbözik a baráttól, hogy titoktartási kötelezettsége van, és képzést kapott arra vonatkozóan, hogyan használja az empátiáját megfelelően a kliens segítésére. Tudatosan végigkísér egy folyamatot, nem keveri bele a saját életét, kéretlenül nem ad tanácsot, nem címkéz, nem ítéli meg az ügyfelét. Együttérző, de nem engedi meg, hogy elragadják az érzelmei. Csak rád fókuszál.

Arra kérlek, hogy még ha nehezebbnek tűnik is számodra, próbáld meg a papír alapú alkotást. A lelki egészségünk szempontjából fontos, hogy megérintsük a való világ tárgyait, és valós anyagokkal is dolgozzunk. Ilyenkor mentális és némi fizikai erőt is ki kell fejtenünk, ami szintén jótékony hatású.

Le ne mondd emiatt a konzultációt! Egyébként is ritkán van otthon elvégzendő munka (kivéve A fa önismereti megfigyelése csomagot), de ha mégis megbeszéltünk valamit, és nem jutott rá időd, majd a konzultáció keretén belül bepótolod.

Ha nagyon akarod, igen, viszont azt kérdezd meg magadtól, hogy nem teszi-e a heti időbeosztásodat túl zsúfolttá a több irányú elköteleződés, és hogy nem valamilyen elkerülő mechanizmusról van-e szó, amikor inkább ingereket vagy önigazolást keresel az elmélyült önismereti munka helyett.

Igen, a kimondottan női témákon kívül (Anyja lánya? és Üres fészek csomagok) az egyéni és a csoportos művészetterápiás alkalmak férfiak számára is nyitottak.

A művészetterápiás coachingban központi helyet foglal el a “belső gyermek” koncepciója, ez a kreatív énünk. Így óhatatlan, hogy szóba kerüljön és foglalkozzunk vele, gyógyítsuk, akkor is, ha a coaching alapvetően nem a múltra fókuszál. Bár szisztematikus feltáró munkát ezzel kapcsolatban nem fogunk végezni, tehát teljesen nem fogod tudni feldolgozni, ha gyerekkorodban nem jól bántak veled, a művészetterápiás coaching megkönnyebülést, a lelki fájdalom csillapodását és új felismeréseket hozhat a gyermeki énedet tekintve.

Ha bántalmazó kapcsolatba kerültél, valószínűleg súlyos traumák értek gyerekkorodban. Ezek feloldása végső soron valamilyen hosszabb távú terápiát igényel, köztes lépésnek azonban tudom javasolni a művészetterápiás coachingot, ami erősíti az önbizalmad, oldja a stresszt és újra kapcsolatba hoz önmagaddal.

Mivel kihívásokkal terhes időszakot élünk, és saját tapasztalatból is tudom, hogy a lelki válságot sajnos gyakran kíséri anyagi krízis, lehetőséged van fél évente egyszer egy ingyenes alkalmat igénybe venni. Kérlek, írj üzenetet az e-mail címemre: info@tasizsuzsanna.hu.

Miután jelentkeztél, kapsz egy visszaigazoló emailt, amelyben benne lesz a számlaszámom. Légy szíves, erre utald át a díjat, én pedig online számlát küldök a teljesítés után.

„Ha hallasz belül egy hangot, ami azt súgja: »nem tudsz festeni!«, akkor okvetlenül állj neki festeni, és a hang elnémul.”

Vincent Van Gogh

Köszönöm!

A feliratkozás sikeresen megtörtént. Már úton is vannak a bemelegítő anyagok a postaládádba.

Ha nem találnád, kérlek ellenőrizd a promóciós és spam mappákat is. Ha bármi problémát észlelnél, vedd fel velem a kapcsolatot az info@tasizsuzsanna.hu e-mail címen.

Kellemes szusszanást kívánok!